EKamold®

EKamold®

 

 EKamold® CAST-C IZOLACYJNA POWŁOKA OCHRONNA DLA PRZEMYSŁU ALUMINIOWEGO

 EKamold® Cast-C jest przedstawicielem nowej generacji powłok ochronnych do użytku na powierzchniach ceramicznych.

Właściwości

 Płynne alumnium jest przetwarzane w temperaturze pomiędzy 680 °C i 800°C. Podczas transportowania, płynne aluminium jest w kontakcie z ogniotrwałymi powierzchniami rynien odlewniczych, stołów, itd. Odlewy, jak również tworzące się pokrycia tlenkowe, zachowują się agresywnie w stosunku do ogniotrwałych powierzchni, dlatego powierzchnie te należy chronić przed płynnym metalem. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że z powierzchni ogniotrwałych uwalniają się cząsteczki, które wpływają na jakość odlewów i mogą je zanieczyścić.

 Zdarzeniom tym najlepiej zapobiegać poprzez użycie izolujących powłok ochronnych, nanoszonych na powierzchnie ogniotrwałe. Szczególnie odpowiednim materiałem na powłoki ochronne jest sześciokątny azotek boru, ponieważ ciekłe aluminium nie przywiera do niego. jednak kluczem do sukcesu EKamold® jest opatentowany nano-łącznik. Powoduje on przywieranie powłoki do niemal każdej powierzchni, łatwą naprawę oraz zwiększa jej wytrzymałość.

 Przewagi

 Opatentowany nano-łącznik

 • łącznik ten umożliwia dotychczas nieosiągalne przywieranie do powierzchni każdego rodzaju. Jest nieistotne, czy mamy do czynienia z powierzchnią typu cementowego, czy materiałem porowatym. Nie ma też szczególnych wymogów co do podkładów;
 • dzięki nano-łącznikowi można nałożyć powłoki do 1 mm grubości bez ryzyka pękania czy łuszczenia się. Ułatwia to, dokonywanie napraw uszkodzonej powłoki.
 • przy grubo nakładanej powłoce można dokonywać reperacji dziur i rys w powierzchni ogniotrwałej. Dzięki temu nie ma konieczności używania dodatkowych środków, jak było to w przypadku dotychczasowych powłok ochronnych;
 • zwiększona ilość możliwych odlewów przypadających na powłokę;
 • specjalna struktura środka, powodującą, że jest on zawsze mieszany, zapobiega oddzielaniu się warstw podczas magazynowania i konieczności mieszania produktu przed użyciem.

 Zgłoszone do opatentowania Additive, przynoszą następujące ulepszenia:

 • powłoka pozostaje giętka w temperaturach do 750 °C i dzięki temu się nie odkleja;
 • wysoka wytrzymałość na uszkodzenia, a dzięki temu lepsza odporność przy pokrytych powłoką uszkodzeniach powierzchni;
 • przed użyciem produkt jest szary i dzięki temu łatwo rozpoznawalny. Po kontakcie z ciekłym aluminium kolor powłoki zmienia się w kierunku żółtozielonego.

 EKamold® Cast-C pokazuje swoje znakomite właściwości, także przy nieregularnym użyciu. Polepszona żywotność EKamold® Cast-C zmniejsza czasy przestojów produkcyjnych w procesach odlewniczych i redukuje nakład pracowniczy przy nakładaniu. Dzięki temu EKamold® Cast-C podnosi wydajność odlewni.

 Sposób używania

 Powłoka EKamold® Cast-C może być nakładana w dowolny sposób (pędzlem, wałkiem, poprzez zanurzanie czy pistoletem). Płynną formę należy uzyskać poprzez wstrząśnięcie produktu (produkt ze względu na swoje właściwości jest cały czas zmieszany). Rozcieńczanie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż mogą ulec zmianie właściwości nanołączników, powodujących właściwe przywieranie do powierzchni. Powłoka nie potrzebuje wypiekania, gdyż uzyska docelowe właściwości w momencie kontaktu z ciekłym aluminium, może być jednak osuszana przy użyciu palników gazowych.

Uwaga:

 Pomimo, że powłoka bardzo szybko wysycha, może się zdarzyć że na będącej pod powłoką ochronną powierzchni ogniotrwałej znajdują się resztki wilgoci. Przy kontakcie z ciekłym aluminium może to doprowadzić do nagłych, uderzeniowych odparowań, a co za tym idzie, wystrzałów aluminium.

Specyfikacja

Przykłady zastosowań:

 • rynny;
 • trzpienie;
 • kształtki;
 • dysze;
 • elementy ślizgowe;
 • pływaki;
 • zawory;
 • pierścienie Hot Top.

Przechowywanie

 Opakowanie powinno być szczelnie zamknięte i przechowywane w warunkach, które chronią zawartość przed przemarzaniem.

Do pobrania:

Powrót do góry