30-WTE

Termopary kątowe z gwintowanym złączem kątowym

Termopary kątowe z gwintowanymi złączami kolankowymi (30-WTE)  stosowane są przede wszystkim do pomiaru temperatury przy wytopach metali i w kąpielach solnych. Materiały osłon zanurzeniowych (czyste żelazo, stal, grafit, tytan lub stal emaliowana) dobierane są do różnych warunków procesowych.

Więcej

 

Kątowe wyprowadzenie części zanurzeniowej termopary gwarantuje, że głowica przyłączeniowa nie znajduje się bezpośrednio nad płynami. W ten sposób głowica przyłączeniowa nie wchodzi w kontakt z wysokimi temperaturami i agresywnymi oparami. Zaletą tej serii jest wymienna osłona. Wkłady tych termoelementów dostępne są w wersji płaszczowej z izolacją mineralną lub w wersji z drutu izolowanego ceramiką.

Specyfikacja techniczna

Termopary kątowe z gwintowanym złączem kolankowym oferują zalety wymiennej osłony zanurzeniowej oraz możliwość zastosowania bardziej ekonomicznego materiału na rurę nośną ze względu na zmniejszone wymagania warunków pracy wynikające z otoczenia.

W tej konstrukcji termopar wykorzystywane są standardowe zespoły montażowe z osłonami zanurzeniowymi wykonanymi ze stali, czystego żelaza, stali żaroodpornych i stopów specjalnych, a także z azotku krzemu, grafitu, SIC lub ceramiki specjalnej EKatech.

Opcjonalnie termopary te mogą być wyposażone w wewnętrzną rurę ceramiczną, co znacznie zwiększa stabilność długoterminową i izolację elektryczną w wielu aplikacjach.

Jako alternatywa dla podstawowego wykonania termopary kątowej, produkowane są konstrukcje  z płaszczowym, mineralnie izolowanym wkładem pomiarowym, który zapewnia kilka istotnych korzyści, takich jak: optymalna ochrona wewnętrznych przewodów termoparowych przed korozją, utlenianiem, uszkodzeniami fizycznymi jak również zanieczyszczeniem chemicznym.

Aby zapewnić długą żywotność oraz funkcjonalność takiej konstrukcji termopary w odpowiednim czasie, należy dokładnie rozważyć dobór materiałów na termoparę i osłonę zanurzeniową dostosowując do warunków pracy.

Napięcia termoelektryczne i tolerancje naszych termopar zgodne są z normą DIN EN 60584, klasa 1, natomiast dla termopar nieobjętych w/w normą, np.: typu L zgodnie z normą DIN 43710.

Zalecane materiały osłon w kąpielach solnych

Medium pomiarowe Temperatura
maksymalna
Materiały
Tenifer ® 600°C Tytan NT
Salpetre-, Chloride- and
Cyanogen containing Annealing,
Tempering and Hardening Baths

1000°C
 
1300°C 

Czyste żelazo

1.4821 

 

Zalecane materiały osłon w procesie wytopu metali 

Medium pomiarowe Temperatura 
Maksymalna
Materiały
Aluminium 700°C SiN
SiC 
Stopy magnezu
Al/Mg
700°C Czyste żelazo
SiN 
Ołów 600°C SiN
Cynk 600°C Czyste żelazo
Stal
SiN 
Miedź 1200°C 1.4762
Grafit
Mosiądz 900°C 1.4762
Grafit
SiN

 

Typowe obszary zastosowań: